Vali enda jaoks apteegist sobiva hinnaga ravim!

Sel nädalal algas haigekassa teavituskampaania „Erinevus on ravimi hinnas“. Kampaania eesmärk on tõsta Eesti elanike teadlikkust retseptiravimite kasutamisel ja juhtida tähelepanu võimalusele säästa ravimitele kulutatavat raha valides apteegis sama toimeainega ravimite hulgast soodsaim. 

2009. aastal kulutas haigekassa soodusnimekirja kuuluvate retseptiravimite hüvitamiseks kokku 1,4 miljardit krooni. Sellele panustasid patsiendid ligikaudu 800 miljonit krooni omast taskust lisaks. Samas oleks võimalik viimast summat oluliselt vähendada.

"Inimeste omaosaluse kujunemist lähemalt uurides selgus, et sageli eelistatakse apteegis kallima hinnaga ravimit ning just seetõttu kulutatakse rohkem kui vajalik, ütles haigekassa juhatuse liige Mari Mathiesen. „Inimese omaosalust saaks oluliselt vähendada, kui inimesed teaksid ja julgeksid apteegist sama toimeainega ravimite hulgast odavamat küsida“, lisas ta. 

„Eestis kasutatakse palju originaalravimeid, mis on geneerilistest ravimitest sageli oluliselt kallimad. Üsna levinud on väärarusaam justkui poleks odavam geneeriline ravim originaalravimiga võrreldes samaväärne“, nentis ravimiameti peadirektor Kristin Raudsepp. „Geneeriline ravim on sama tõhus, ohutu ja kvaliteetne kui originaalravim, sest neid kontrollitakse samade kvaliteedistandardite järgi. Inimest ravib ikka toimeaine mitte ravimipakendil olev kaubamärgi nimi“, kinnitas ta. 

Perearstide Liidu esinaine Ruth Kalda rõhutas, et arstid peaksid järjest enam arutama patsiendiga muuhulgas läbi ka ravi maksumuse, et vähendada rahalistel põhjustel ravi katkestamise ohtu. „Raviprotsessis, k.a. ravimi valimisel peab toimuma arsti ja patsiendi vastastikune suhtlemine. Kindlasti soovitame patsientidel oma arstile teada anda kui rahalistel põhjustel võib jääda ravim välja ostmata. Samas kutsun üles kõiki arste patsienti rohkem informeerima ja välja kirjutama toimeainepõhiseid retsepte“, julgustas Kalda.

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marelle Erlenheim mainis soodsaima ravimi valikul ka apteekrite rolli: „Apteekidel on kohustus müügil hoida ning pakkuda sarnaste sobivate ravimite hulgast patsiendile kõige soodsamat. Patsient võib sellest keelduda, kuid informatsioon ning soodsaim ravim ise peavad olema apteegis kättesaadavad“.

Inimeste teadlikkuse tõstmine aitab kaasa ravitulemuste parandamisele. Kui ravimeid kasutatakse vastavalt arstide ettekirjutusele järjepidevalt ning ei katkesta rahanappuse tõttu ravikuure, aitab see vähendada krooniliste haiguste ägenemisi, hospitaliseerimisi ning hoida ära tõsiseid tüsistusi. Kui inimesed on tervemad, võidab sellest kogu ühiskond.

Lugupidamisega

Evelin Koppel
Avalike suhete juht
Eesti Haigekassa
+ 372 6 208 439; 534 789 49
evelin.koppel [at] haigekassa.ee