Südamenädalal alustatakse elanikele terviseteemaliste trükiste jagamisega

Selle aasta kevadel jagatakse üle Eesti elanikele 300 000 Haigekassa tellimusel valminud eesti- ja venekeelset brošüüri laste ja täiskasvanute toitumis- ja liikumisharjumuste parandamiseks ning rinnavähi ja emakakaelavähi ennetamiseks. Südamenädalal alustatakse toitumise- ja liikumisalaste trükiste jagamisega südamenädalal toimuvate ürituste raames, edaspidi saavad inimesed tervisealaseid materjale tervishoiuasutustest.

Inimese tervise määravad suuresti tema toitumisharjumused ja eluviis. Õige toitumine lapseeas on tervise alus. Tänapäevaks on kindlaks tehtud, et näiteks müokardiinfarkti tekke määravad koguni 50% ulatuses elustiili tegurid – suitsetamine, vähene füüsiline aktiivsus, vähene puu- ja juurviljade tarvitamine jms. Haigestumise vältimiseks on väga tähtis toituda ja liikuda õigesti igas eas. Juba tekkinud ülekaalu, kõrge vererõhu ja vere suure kolesteroolisisalduse korral on õige toitumine ja liikumine eriti oluline.

Välja on antud neli brošüüri, kõik nii eesti kui ka vene keeles:
· Tasakaalustatud toitumine. Toitumissoovitused ülekaalu, kõrge vererõhu ja vere suure kolesteroolisisalduse korral. Koostanud Evelyn Aaviksoo
· Tervislik liikumine. Alustada on kerge! Koostanud Eve Sooba
· Lapse toitumine ja kehakaal. Koostanud Evelyn Aaviksoo
· Rinnavähi ja emakakaelavähi varajane avastamine! Koostanud Evelyn Aaviksoo
Trükised andis Eesti Haigekassa tellimusel välja meditsiinikirjastus Lege Artis.
Trükiste sisu koostamist on nõustanud arstid Anu Hedman, Tiia Ainla, Ülle Einberg, Anne Kleinberg, Riina Kütner, Vahur Valvere, Theo Raudsepp, Katrin Martinson, Ruth Kalda, Pille Ööpik ja Eve Rannaste.

Ennetusmaterjali saavad inimesed alates maikuu teisest poolest tasuta oma perearstilt, kardioloogilt/sisearstilt või naistearstilt. Trükistest leiab lugeja lihtsad juhtnöörid, kuidas oma tervist hoida ja kuidas avastada haigus õigel ajal. Materjalid on ka kättesaadavad ka http://www.haigekassa.ee/kindlustatule/juhendid/
Tervislik toitumine ja liikumine on see, mida igaüks saab nii südamenädalal kui ka edaspidi ise oma tervise heaks teha.

Lisateave:

Tiina Tõemets
Eesti Haigekassa
Tel. 6208417, e-post: tiina.toemets [at] haigekassa.ee

Ireen Veltbach
OÜ Lege Artis
tel 666 1731, e-post legeartis [at] legeartis.ee