Südamenädal pöörab tähelepanu ülekaalule kui südamehaiguste riskitegurile

Esmaspäeval, 19. aprillil algab Eestis iga-aastane südamenädal, mis sel korral pöörab tähelepanu ülemäärasele kehakaalule kui ühele olulisele südamehaiguste riskitegurile.

Ülekaalulisus ja vähene kehaline aktiivsus on südamehaiguste kujunemise riskitegurid. Viimase, 2008. aasta täiskasvanute tervisekäitumise uuringu tulemused näitasid, et ligi poolte täisealiste meeste ja naiste kehakaal ületab soovitatava (kehamassindeks on üle 25). Neist iga viies on rasvunud (kehamassiindeks üle 30): see on haigus, millest vabanemiseks vajatakse juba arsti või toitumisspetsialisti abi. Vanemate ülekaalulisus on riskitegur südamehaiguste kujunemiseks ka lastel. Haigekassa andmetel on viimase viie aastaga  ülekaaluliste kooliõpilaste osakaal tõusnud 6,1%-lt 9,9%-ni. Seega on hetkel iga kümnes laps Eestis ülekaaluline ja viimase viie aastaga on lisandunud üle 6000 ülekaalulise lapse. Ülekaalulisel lapsel on suur risk haigestuda täiskasvanueas II tüüpi diabeeti või vereringeelundite haigustesse, ülekaal mõjub negatiivselt ka liigestele.

2009.aastal olid Haigekassa kulud vereringeelundite haiguste raviks 1,4 miljardit krooni, südameveresoonkonna probleemidega sai arstiabi üle 100 000 inimese. Ennetatavaks saab aga pidada varajast (enne 65 eluaastat) haigestumust ja suremust südame- veresoonkonnahaigustesse. 2009.aastal olid pooled ravivajajatest vanuses alla 65 eluaasta ning nende ravikulud ulatusid 500 miljoni kroonini.

Tervise Arengu Instituut koos Haigekassa  ja Kultuuriministeeriumiga tuletab südamenädalal meelde liikumise vajalikkust, mis on oluline ülekaalu vähendamiseks.
Oluline südamehaiguste riski alanemine kaasneb juba 5-10%-lise kaalulangusega. Regulaarse füüsilise aktiivsusega inimestel poole väikesem südame isheemiatõppe haigestumise risk ning 25% väikesem risk saada insult. Ka neil inimestel, kellel on südamehaiguste kõrgenenud risk juba tuvastatud, aitab regulaarne liikumine seda riski vähendada – tulemused väljenduvad nii kaalu kui ka vererõhu ja vere kolesteroolisisalduse languses.

Südamenädalal esitletakse projekti „Mehed liikuma“ raames tervise- ja liikumisalast veebisaadet „Meeste Tervisejutud“ (www.mehedliikuma.ee ), mille peamised toetajad on SA Regionaalhaigla südamekeskus, Eesti Tervise Fond ja SA Tartu Ülikooli Kliinikumi meestekliinik. Lisaks alustab MTÜ Spordiklubi Liikumine südamesõbraliku võistlusega "Käi Jala!" (www.kaijala.ee ).  Kasulikke nõuandeid leiab ka veebilehtedelt www.toitumine.ee  ning www.trimm.ee , kus igaüks saab testida oma vormi, koguda teavet erinevate spordialade kohta ning leida endale sobivaim tervisespordiüritus.

Lisainfo:
Maris Jakobson, Tervise Arengu Instituut, avalike suhete nõunik, 530 22737
Sirje Vaask, Eesti Haigekassa, tervishoiuteenuste osakond, tel 6208455
Kristo Ausmees, SA Tartu Ülikooli Kliinikumi meestekliinik, 521 7501 Kristo.Ausmees [at] kliinikum.ee 
Kätrin Karu, MTÜ Spordiklubi Liikumine, Käi Jala! Tervisekõnni korraldaja, 5567 1598, katrin [at] kaijala.ee.