Südamenädal kutsub kõiki liikuma

Traditsioonilise südamenädala avab sel aastal üle-eestiline liikumispäev „Sinu sammud loevad“, et tuletada kõigile meelde, kui oluline on liikumine ja füüsiline aktiivsus südamehaiguste ärahoidmisel.

Pühapäeval, 17. aprillil on üle Eesti avatud liikumisrajad ning toimuvad erinevad liikumist propageerivad üritused, kuhu kõik on oodatud kas lihtsalt kõndima, jooksma, rattaga sõitma või kepikõndi tegema. Üritustel osalemine on tasuta ning kõik lõpetajad saavad kaasa väikese liikumispäeviku. Kõikide liikumispäeval osalejate läbitud kilomeetrid pannakse kirja ja arvutatakse kokku ning nii saab vaadata, kus asuvad Eesti aktiivseimad tervisesõbrad.

Liikumispäeva korraldavad Tervise Arengu Instituut, Eesti Haigekassa, sotsiaalministeerium ja kultuuriministeerium koos terviseprojektiga Mehed Liikuma ning sihtasutusega Eesti Terviserajad. Täpsema info erinevate ürituste ja südametelkide kohta leiad SIIT.

Eestimaa erinevate terviseradadega, mida saab kasutada aasta läbi ja tasuta, on huvilistel võimalus tutvuda veebilehel www.terviserajad.ee. Kasulikke nõuandeid enda paremasse vormi saamiseks pakuvad ka liikumisharrastajate portaal www.liigume.ee ja meestele suunatud tervise- ja liikumisportaal www.mehedliikuma.ee. Kõik nimetatud veebilehed pakuvad ka e-trennipäeviku pidamise võimalust.


Südame-veresoonkonna haigused on jätkuvalt Eestis surmapõhjus number üks. Peamised südamehaiguste riskitegurid on suitsetamine, alkoholi liigtarvitamine, ülekaal, vähene liikumine ning puu- ja köögiviljade tarbimine. Lisaks südamehaigustele on liigvähene liikumine seotud enamiku tänapäeva levinumate haigustega. Viimane Eesti täiskasvanud rahvastiku tervisekäitumise uuring näitas, et 33% inimestest harrastab vabal ajal tervisesporti vaid mõned korrad aastas või üldse mitte. Oluline on aga teada, et regulaarse füüsilise aktiivsusega inimestel on poole väikesem südame isheemiatõppe haigestumise risk ning veerandi võrra väikesem risk saada insult.

Maakondade ürituste info:

http://www.terviseinfo.ee/web/index.php?id=2929