Pressiteade: Haigekassa otsus pisikirurgia kättesaadavust ei halvenda, kuid tõstab ravi kvaliteeti

Haigekassa juhib tähelepanu, et tänane Perearstide Seltsi pressiteade, milles väideti, nagu peavad patsiendid pisikirurgiliste protseduuridega edaspidi pöörduma haiglasse ning seetõttu pikenevad ravjärjekorrad, on eksitav.

Sel aastal jõustunud muudatus hakkas kehtima vaid pindmiste naha- ja aluskoe kasvajate eemaldamise kohta. Kõigi teiste pisioperatsioonide eest tasub haigekassa perearstidele jätkuvalt.

Muudatus on tehtud eelkõige ravikvaliteeti silmas pidades. Arstlike erialaseltside arvamuste järgi vajab naha- ja aluskoe kasvajate diagnostika ja kirurgiline eemaldamine kitsamate erialaspetsialistide pädevust või perearstide täiendavat koolitust. Põhjus on eelkõige võimaliku ja varajase vähi avastamisega seonduv –ka pealtnäha tavalist sünnimärki tuleb alati eemaldada arvestusega, et tegemist võib olla pahaloomulise kasvajaga ning vastavalt ka patsienti opereerida ja uurida.

Perearstid tohivad jätkuvalt teha muid ambulatoorseid pisikirurgilisi tegevusi. Näiteks statistika järgi moodustab ligi kolmandiku perearstide pisikirurgilisest tegevusest põletushaavade sidumine, lisaks teostavad nad pindmise mädakolde avamist, kateetrite paigaldamist, kipslahase eemaldamist jpms.

Haigekassa statistika näitab, et möödunud aastal osutas pindmiste naha- ja aluskoe kasvajate eemaldamise teenust 68 perearsti 803-st, nemadki osutasid teenust keskmiselt kaks korda aastas. Teades, kui vähe on nimetatud teenust osutanud perearstid, ei ole mingit alust väitel ravijärjekordade pikenemisest ja kättesaadavuse halvenemisest.

Ka kirurgid on kinnitanud, et Eestis on piisavalt kirurgia pädevust omavaid arste ja teenus on igati kättesaadav kõikidele seda vajavatele patsientidele. Tihti võib esmasest kasvaja eemaldamisest st kirurgilisest tehnikast ja kohastest uuringutest sõltuda patsiendi hilisem ravi ja haiguse kulg. Seega võimaldab vähi varajane avastamine pikas perspektiivis pigem kokku hoida haigekassa kulusid, rääkimata kasust patsientidele.

Lugupidamisega

Evelin Koppel
Avalike suhete juht
Eesti Haigekassa
+ 372 6 208 439; 53478949
evelin.koppel [at] haigekassa.ee