Perearstide ja lasteaedade kaudu jagatakse elanikele tasuta tervisealaseid trükiseid

Inimeste terviseteadlikkuse suurendamine on tänapäeva tervishoiu üks prioriteete. Ka Eestis pööratakse sellele järjest enam tähelepanu. Selle aasta veebruarist jagatakse üle Eesti laiali 275 000 Haigekassa tellimusel valminud eesti- ja venekeelset brošüüri südamehaiguste, laste traumade, alkoholi liigtarvitamise ja seedeelundkonna vähkkasvajate ennetamiseks. Trükised andis välja meditsiinikirjastus Lege Artis.

Koolieelsete laste vanemad saavad laste vigastuste ennetuse brošüürid kätte lasteaedade kaudu, täiskasvanud saavad ennetusmaterjali perearstilt. Maakondades on trükiste jagamisel kontaktisikuteks maavalitsuste tervise edenduse spetsialistid, Tallinnas jagab materjalid kirjastus ise.

Iga haiguse algus on väga suures osas kinni meie harjumustes, eluviisis ja suhtumises iseendasse. Südame-veresoonkonna haigustesse ja vähkkasvajatesse haigestumine on Eestis väga sage. Ometi on kindlaks tehtud, et näiteks müokardiinfarkti tekke määravad koguni 50% ulatuses elustiili tegurid – suitsetamine, vähene füüsiline aktiivsus, vähene puu- ja juurviljade tarvitamine jms. On tõestatud, et ka enamik laste vigastusi on välditavad. Seepärast on väga tähtis, et lapsevanem oskaks ära tunda võimalikud ohuolukorrad ja õigel ajal õnnetuse ära hoida.

Välja on antud viis brošüüri, kõik nii eesti kui ka vene keeles:

  • Seedeelundite kasvajad. Kuidas vähki ennetada ja vähiilminguid õigel ajal ära tunda? Koostanud Vivian Esko
  • Kuidas vältida koolieelikute vigastusi? Koostanud Taie Kaasik
  • Alkohol minu kehas. Koostanud kirjastus Lege Artis
  • Hoia tervist, hoia südant! Koostanud kirjastus Lege Artis
  • Kõrge vererõhk. Kuidas kaitsta südant? Koostanud kirjastus Lege Artis

Trükistest leiab lugeja juhtnööre, kuidas oma tervist hoida, missugused tegurid meie eluviisis mõjutavad haiguse avaldumist ja millele tuleb enda juures tähelepanu pöörata, et avastada haigus õigel ajal. Lapsevanemad saavad teada, millised on  koolieelikute levinumad ohud kodus ja koduümbruses ning kuidas neid vältida. Alkoholitrükises on käsitletud, millist mõju avaldab alkohol organismile, kuidas tekib alkoholisõltuvus ja missuguseid ohte kätkeb alkoholi tarvitamine.

Lisateave:

Sirje Vaask
Haigekassa tervishoiuteenuste osakond
6208455
sirje.vaask [@] haigekassa.ee

Ireen Veltbach
OÜ Lege Artis
666 1731
legeartis [@] legeartis.ee