Lastekaitsepäeval esitletakse uut õppefilmi "Rasedus. Sünnitus. Imetamine"

Pressiteade
30. mai 2006

1. juunil toimub uue õppefilmi “Rasedus. Sünnitus. Imetamine” esmaesitlus. Film on mõeldud abistavaks õppevahendiks perekoolidele, beebiootel peredele ja tulevastele lapsevanematele.

Film koosneb kolmest iseseisvast videosüžeest kogupikkusega 90 minutit. Film on eesti keeles venekeelsete subtiitritega. Filmis räägitakse rasedusaegsest eluviisist ja liikumisest, raseda õigustest ning lapse sünnist ja esimestest elupäevadest. Film on valminud OÜ Freyja Filmi ja Eesti Ämmaemandate Ühingu koostöös ja selle valmimist rahastas Eesti Haigekassa.

Filmi autoriteks on ämmaemand-psühholoog Kristiina Uriko, rasedate liikumisteaduste magister Tiina Valgesoo, ämmaemandad Meelike Reimer, Ingrid Liin ja Ada Vahtrik. Lavastaja ja produtsent on Tõnu Virve, operaator Mare Albri, helilooja Tõnu Kõrvits, montaaž Kalle Käärik ja toimetaja on Anne Maiberg. Teksti loeb Kärt Tomingas.

Eelmine õppefilm sünnitusest “Siimu sünd” pärineb 1996. aastast. Kümne aastaga on aga muutunud nii rasedusaegse eluviisi kui sünnituse käsitlus ja ka vastav seadusandlus. Rasedusaegne eluviis ja tulevaste vanemate positiivne suhtumine on oluline sündiva lapse tervisele. Valminud film on mõeldud abivahendiks eelkõige sünnitushaiglate juures toimuvatele  perekoolidele, sügisest saavad naistearstid ja ämmaemandad filmi rasedusega arvel olevatele naistele tasuta laenutada ning film sobib ka õppevahendiks tulevastele emadele – näiteks gümnaasiumi lõpuklassi tüdrukutele.
Sügiseks saavad filmi kõik noorte nõustamiskeskused, naistenõuandlad/sünnitushaiglad üle Eesti, aga ka maavalitsuste terviseedenduse spetsialistid, kelle kaudu saavad filmi laenutada koolid ja teised asutused.

Selle aasta alguses on välja antud ka eesti- ja venekeelsed infovoldikud “Ema piim on lapsele parim” ja Eesti Lastearstide Seltsi koostatud juhendmaterjal lapsevanematele “Väikelapse tervisehäired ja kuidas nendega toime tulla”. Voldikud on juba jõudnud sünnitushaiglatesse ja perearstikeskustesse. Raseduse, sünnituse ja imetamise kohta saab infot ja individuaalset nõu ka www.perekool.ee.

Eeltooduga osaleb Eesti Haigekassa koos Eesti Ämmaemandate Ühinguga laste õiguste tagamise strateegia elluviimisel, mille üks eesmärk on tagada lapsele tervislik elu algus.

Anne Osvet,
Haigekassa avalike suhete juht
6208439
anne.osvet [at] haigekassa.ee


Lisainformatsioon:
Meelike Reimer,
Eesti Ämmaemandate Ühing
Tel. 5078231
E-post: meelike.reimer [at] mail.ee
Sirje Vaask,
Haigekassa tervishoiuspetsialist
Tel. 6208455
E-post: sirje.vaask [at] haigekassa.ee