Kampaania "Suitsetamine põhjustab impotentsust: kõva mees ei suitseta!" kutsub mõtlema eluviisi ja seksuaalse võimekuse seostele

Pressiteade
16. november 2006


17. novembril tähistatakse rahvusvaheliselt ”Ei-päeva suitsetamisele”. Just see päev on ka Eestis alguseks sotsiaalkampaaniale ”Suitsetamine põhjustab impotentsust: kõva mees ei suitseta!”. Kampaania eesmärk on teadvustada inimestele suitsetamise kahjulikkuse mõju reproduktiivtervisele ja anda seeläbi Eesti meestele täiendav motivatsioon suitsetamisest loobumiseks.

Eestis on enam kui 350 000 igapäevasuitsetajat. Eestis tarbitakse arvestuslikult 3000 tonni tubakat aastas. Sigaretisuits koosneb rohkem kui 4000 kemikaalist. Enam kui 25 haiguse puhul peetakse tubakat peamiseks haigusetekitajaks. Eestis on südame- ja veresoonkonnahaigused olnud viimase 15 aasta jooksul peamine haigestumise ja suremuse põhjus. Teisel kohal on pahaloomulised kasvajad. Tubaka tarbimisega seotud uusi haigusjuhte on aastas kokku ligi 3000, mis moodustab viiendiku kõigist surmajuhtudest ehk päevas kaotatakse kuni 10 elu. Iga suitsetatud sigaret kaotab suitsetaja elust keskmiselt seitse minutit. Suitsetaja elab tavaliselt 7-13 aastat vähem kui oleks võinud.

Rahvusvahelist "Ei-päeva suitsetamisele" on Eestis tähistatud üle kümne aasta ja see on suunatud neile, kes soovivad suitsetamisest loobuda, andes sealjuures teavet kuhu abi saamiseks pöörduda.

Suur osa suitsetamisest põhjustatud tervisehädade ravikuludest, ravimite hüvitistest ja töövõimetushüvitise kuludest on Haigekassa kanda. Näiteks 2004.a kulus Haigekassal südame- ja veresoonkonnahaiguste raviks ligi miljard krooni, mis moodustas veerandi kogu ravikuludest. Pahaloomuliste kasvajate raviks kulus ligi 400 miljonit krooni. Ennetustööga saavutatav kokkuhoid võimaldaks aga raha suunata näiteks ravijärjekordade lühendamiseks.
Lisaks südame- ja veresoonkonnahaigustele ning pahaloomulistele kasvajatele on suitsetamine oluline ka meeste reproduktiivtervise mõjustaja. 

  • Suitsetajatel esineb erektsiooniprobleeme kaks korda sagedamini kui mittesuitsetajatel.
  • Suitsetamine võib kaasa tuua muutusi meessuguhormoonides ja on seega võtmepõhjuseks erektsioonihäirete tekkes.
  • Kõik, mis mõjutab veresooni ja vereringet, avaldab mõju ka erektsioonile. Erektsioonihäiretel ja südame- veresoonkonnahaigustel on sarnased riskifaktorid: kõrge vererõhk, vere kõrgenenud kolesteroolitase, ülekaalulisus ja suitsetamine. Erektsioonihäirete olemasolu peetakse ka üheks varajaseks kardiovaskulaarhaiguse sümptomiks.
  • Uuringud on näidanud, et suitsetamisest loobumisel erektsioonihäired vähenevad: erektsioonihäirete esinemissagedus on samasugune endistel suitsetajatel ja mitte kunagi suitsetanutel. Arstid kinnitavad, et juba paar kuud pärast suitsetamisest loobumist paraneb vereringesüsteem ja  vähenevad potentsihäired.

Teiste Euroopa riikide uuringud on näidanud, et erektsioonihäireid esineb ligi pooltel üle 40-aastastel meestel ja ligi viiendikul üle 20-aastastest meestest. Eestis suitsetab iga päev iga teine 25-54-aastane mees. Ligi 70% suitsetajatest tahaksid sellest loobuda.

“Kurb on tõdeda, et sageli haigestuvad ennetatavatesse kroonilistesse haigustesse just noored ja tööealised inimesed. Kampaania eelsed fookusuuringud näitasid, et eelkõige keskmise ja madalama haridusega meeste hulgas ei ole teadmist, et suitsetamisel võib olla mõju ka seksuaalsele võimekusele. Kvaliteetseid andmeid potentsiprobleemi ulatusest Eesti kohta ei ole. Vaadates aga südamehaiguste ja erektsioonihäirete vahelist seost, võib eeldada, et meditsiinistatistikas kajastuv on vaid jäämäe tipp. Tahame kampaaniaga anda meestele täiendava motivaatori, mis peaks aitama jõuda otsusele suitsetamisest loobumise kasuks,“ rõhutas Haigekassa tervishoiuteenuste peaspetsialist Sirje Vaask.

Kampaania on jätkuks Eesti Vähiliidu oktoobrikuisel vähinädalal käsitletud meeste tervise teemale. Koostöös Eesti Vähiliiduga antakse aasta lõpul välja ka kordustrükk populaarseks osutunud infomaterjalist ”Mehe teine süda”, mida jagatakse perearstide ja tervishoiuasutuste kaudu.

Lisaks erinevatele veebis olevatele infoallikatele on juhised suitsetamisest loobumiseks ning suitsetamisest loobumise nõustamise kabinettide kontaktandmed kampaania ajal ja edaspidi kättesaadavad www.terviseinfo.ee.


Anne Osvet,
Haigekassa avalike suhete juht
6208439

Lisainformatsioon:


Sirje Vaask,


Haigekassa tervishoiuteenuste peaspetsialist


6208455