IV kvartalis sai ägeda haigusega perearsti juurde üle Eesti veel samal päeval

Pressiteade

3. jaanuar 2003

IV kvartalis sai ägeda haigusega  perearsti juurde üle Eesti veel samal päeval

Eesti Haigekassa jätkab kvartaalset perearstiabi kättesaadavuse uurimist. 16.-20. detsembrini toimunud uuringu juhuvalikusse kuulus 298 perearsti ehk 1/3 kõigist Eesti perearstidest. Uuritud perearstide nimistutesse kuulus kokku 521 585 inimest ning keskmine perearsti nimistu suurus oli 1750 isikut.

Perearstiabi kättesaadavus eelmise aasta  IV kvartalis nii ägeda kui ka kroonilise haiguse puhul oli ettenähtud piirides. Ägeda haiguse puhul pääsevad inimesed perearsti juurde samal päeval,  kroonilise haiguse korral aga 3 tööpäeva jooksul.

Perearstiabi kättesaadavus oli praktiliselt ühesugune üle Eesti. Üksnes Harjumaal ja Tallinnas pidi enamik inimesi perearsti juurde pääsemist ootama kuni 2 tööpäeva jooksul.

Nii ägeda kui ka kroonilise haigusega pääses 100% haigetest perearsti vastuvõtule 3 tööpäeva jooksul. Täpsem analüüs näitab, et samal päeval pääses kroonilise haigusega arsti juurde kuni 27%, järgmisel päeval 34% ja teisel päeval pärast registreerimist 39% haigetest. Samal või järgmisel päeval pärast registreerimist sai perearsti juurde 80% haigetest haigekassa Lääne, Kagu ja Rakvere piirkonnas.

Ooteaeg perearsti juurde sõltub ka nimistu suurusest. Arvestades lubatud nimistu piirsuurust (1600±400), selgub, et samal päeval pääseb perearsti juurde iga teine haige nimistust suurusega alla 1200 isiku ning ainult iga viies haige nimistust, milles on üle 2000 isiku.

Krooniliste haiguste puhul on perearstiabi kättesaadavus II poolaastal kasvanud võrreldes I poolaastaga, eriti Harju ja Tartu piirkonnas. Aasta jooksul on aga kõik patsiendid ettenähtud ajal perearsti juurde saanud haigekassa Lääne ja Rakvere piirkonnas.

Anne Osvet, Haigekassa avalike suhete juht

6208 439

Lähem info: raviteenuste büroo arst-spetsialist Agris Koppel

6208 472