Haigekassa kontrollis günekoloogi juurde pääsu võimalusi

Pressiteade
24. mai 2006

Ajendatuna Eesti Päevalehes ilmunud artiklist, milles heideti ette, et naised ei saa günekoloogi vastuvõtule ega rasedust tuvastama, kontrollis haigekassa üle Eesti naistearsti vastuvõtule pääsemise võimalusi ja kiirust.

Kontrolli tulemusel selgus, et üle Eesti pääsevad rasedad günekoloogi vastuvõtule keskmiselt nädalase ooteaja jooksul. On ka neid lepingupartnereid, kelle juures pääseb naistearsti vastuvõtule suisa samal või järgmisel päeval. Paljudes suuremates keskustes töötab ka valvearst, kelle juurde saab naine kohe pöörduda, kui ta registratuuris oma kiirest soovist märku annab.

Naistearsti või ämmaemanda juurde plaanilisele vastuvõtule saamisega on  probleeme kahes kohas. Pärnu Haigla naistekliiniku juhataja Kadri Liina Vahula sõnul on see tingitud haigla võimsusest, ehk teisisõnu naistearstide puudusest (üks günekoloogidest läks pensionile, üks lapsepuhkusele ja üks vahetas lihtsalt töökohta). Olukorra leevendamiseks võtavad rasedaid Pärnu haiglas vastu ka ämmaemandad. Rasedaid on aasta algusest, mil tekkis arstide põud, käsitletud kui erakorralisi patsiente ja võimaldatud neil günekoloogi vastuvõtule saada nädala jooksul.

Ida-Tallinna Keskhaigla filiaalides Nõmmel, Magdaleena haiglas ja Tõnismäel saab naistearsti juurde keskmiselt nädala jooksul. Ravi tänava korpuses võib olla aga pikemaid, kuni paarinädalasi ooteaegu ennekõike mõne tunnustatud ja tuntud arsti juurde. Ent rasedusega arvele võtmiseks saab naine esmalt minna näiteks ämmaemanda vastuvõtule, kuhu saab haigekassa hiljutise kontrolli ajal end kirja panna kümnendaks päevaks.

Lepingupartneritest haiglate vastuvõturegistraatorid kinnitasid aga, et naine peaks kohe nende juures teatama, et günekoloogile vastuvõtu saamise põhjuseks on rasedus, siis korraldatakse tema vastuvõtule pääsemine võimalikult kiiresti.

Anne Osvet,


haigekassa avalike suhete juht


6208439