Haigekassa hüvitab järgmisel aastal meditsiiniseadmeid 1,1 miljoni euro võrra enam

1. jaanuarist hakkab kehtima täiendatud meditsiiniseadmete loetelu, kuhu lisandub 102 uut haigekassa poolt rahastatavat seadet, mida patsiendid saavad kodus iseseisvalt või oma lähedaste abiga kasutada. 80% ehk ligi 900 000 eurot järgmise aasta meditsiiniseadmete eelarve lisakulust moodustavad diabeedihaigetele mõeldud seadmed.

Haigekassa ravimite ja meditsiiniseadmete osakonna peaspetsialisti Kärt Veliste sõnul paraneb oluliselt diabeetikutele veresuhkru kontrollimiseks ja ravimite manustamiseks vajalike seadmete kättesaadavus. „Diabeedi ravis kasutatav tehnoloogia areneb jõudsalt ja me püüame nende arengutega sammu pidada. Anname endast parima, et vastavalt meie ühise ravirahakoti võimalustele oleks rohkem seadmeid Eesti patsientidele kättesaadavad,“ sõnas Veliste. 

Ühe olulise muudatusena hakkab haigekassa 1. jaanuarist hüvitama pideva glükoosimonitooringu süsteemi lisaks diabeediga lastele ka 1. tüüpi diabeediga rasedatele ning väikelaste emadele kuni nende lapse üheaastaseks saamiseni. Lisaks laieneb glükoosimonitooringu hüvitamine 1. tüüpi diabeediga dialüüsil olevatele või neerusiirikuga patsientidele.

„Laiendame glükoosimonitooringu süsteemi rahastust ligi 300 patsiendi võrra nendele inimestele, kel on seadmest igapäevaselt suur abi,“ selgitas Veliste. Samuti hakkab haigekassa 2021. aastast hüvitama 1. tüüpi diabeediga patsientidele korduvkasutatavat insuliini süstevahendit. Suurenevad ka teiste diabeediga seotud tarvikute hüvitatavad kogused.

Uute toodete  lisandumisega meditsiiniseadmete loetellu laieneb hüvitatavate seadmete valik veel erinevate stoomide ja fistuliga, uneapnoega, diafragma stimulaatoriga, lümfitursete või venoosse puudulikkuse ning haavade või haavanditega patsientidele. Samuti laieneb seadmete loetelu trauma- või operatsioonijärgselt ortoose vajavatele patsientidele. Nende seadmete abil on võimalik ravida haiguseid ja vigastusi ning nende kasutamine aitab vältida haiguse süvenemist.

Jaanuarist hakkab haigekassa haavasidemeid hüvitama ka arteriaalse haavandiga patsientidele. Trahheostoomiga patsientidele hüvitatavate meditsiiniseadmete valik laieneb mitme uue seadme võrra. „Usume, et tänu neile muudatustele saavad keerulise terviseseisundiga patsiendid vaatamata raskele haigusele elada täisväärtuslikumat elu,“ selgitas Veliste.

Kõigi muudatuste kogumõju haigekassa eelarvele on 1,1 miljonit eurot. Kokku hüvitab haigekassa 2021. aasta eelarve järgi meditsiiniseadmeid 13,34 miljoni euro eest.