Haigekassa ärgitab patsiente ravimivalikul senisest rohkem kaasa rääkima

Haigekassa jätkab seni edukaks kujunenud sotsiaalkampaaniaga „Erinevus on ravimi hinnas“. Nii teavituse kui ka riiklike regulatsioonide tugevdamise tulemusena on inimese omaosalus ravimite ostmisel vähenenud 2 aastaga ligi euro võrra ühe retsepti kohta. Jätkukampaania eesmärgiks on jätkata inimeste teavitust ja julgustada patsiente üha enam endale apteegis soodsaima hinnaga ravimit küsima.  

2010. aasta sügisel alustas haigekassa kampaaniat „Erinevus on ravimi hinnas“, mis teadvustas inimestele, et apteegis on võimalik sama toimeainega ravimite hulgast valida endale hinnalt sobivaim. Kampaania on haigekassa hinnangul leidnud elavat vastukaja ja andnud häid tulemusi.

„Enne möödunud aastat tõusis inimeste omaosalus ravimite ostmisel regulaarselt. 2009. aastal maksis patsient ühe soodusravimi eest omast taskust keskmiselt 8 eurot, kuid tänaseks on see ühe euro võrra langenud“, kinnitas haigekassa juhatuse liige Mari Mathiesen.

Inimeste kulutused ravimitele on vähenenud, kuna senisest enam on hakatud samaväärse toimega ravimite hulgast valima soodsamaid, sh rohkem kasutama geneerilisi ravimeid. Ravimiameti peadirektor Kristin Raudsepp möönis, et kuigi geneeriliste ravimite kasutamine on viimasel ajal kasvanud,  võiks see siiski olla suurem. „Eestis on geneeriliste ravimite kasutamise osakaal 35%, samal ajal kui näiteks Inglismaal ja Saksamaal oli see nende ravimite osas, mida patent enam ei kaitsnud, mõned aastad tagasi üle 60-70%. Ka Eestis võiks geneeriliste ravimite kasutamine olla suurem. Julgustan kõiki inimesi geneerilisi ravimeid kasutama, sest need on sama tõhusad, ohutud ja kvaliteetsed kui originaalravimid“, täpsustas Raudsepp.

„Kuna samaväärsete originaalravimite ja geneerikute toimes erinevusi ei ole ning vahe on vaid hinnas, siis soovitame patsiendil valida omale hinnalt sobivaim“, toonitas ka Perearstide Seltsi esinaine Diana Ingerainen.

Haigekassa püüab käimasoleva kampaaniaga inimestele jätkuvalt teadvustada sama toimeainega ravimite samaväärsust sõltumata ravimpakendi kaubanduslikust nimest ja maksumusest ning kutsub kõiki patsiente senisest enam ravimi valikul kaasa rääkima.

Lisainfot ja näiteid ravimite hinnaerinevustest leiab siit

Lugupidamisega

Evelin Koppel
Avalike suhete juht
Eesti Haigekassa
+ 372 620 8439, 5347 8949
evelin.koppel [at] haigekassa.ee