Eesti Haigekassa juhatus kinnitas teise poolaasta haiguste ennetamise tegevused

13.06.02

Jätkatakse  4 ennetusprojekti  kogusummas 6,3 miljonit krooni. Koolitervishoiule, vaktsineerimisteks ja muuks ennetustööks eraldati  18,7 miljonit krooni.

Südame-veresoonkonna haiguste ennetamise projekti eesmärk on alandada riskitegureid sihtrühma - 30-60-aastaste elanike seas ning vähendada sellega vereringeelundite haiguste suremuskordajat 100 000 elaniku kohta 5%. Riskinäitajate uuringuid ja vajadusel täiendavaid konsultatsioone teostavad projektis osalevad perearstid, maakondlikud südamekabinetid ning Tallinna ja Tartu Lipiidikeskused.

Rinnavähi varajase avastamise sihtrühm on 45-59-aastased naised. Projekti eesmärk on rinnavähihaigete 5a. elulemuse tõus 10% ja varajases arengustaadiumis rinnavähi osakaalu tõus 25% uuritaval sihtrühmal. Mammograafilise uuringu kättesaadavuse parandamiseks lisandub ka liikuv mammograaf, mis teisel poolaastal töötab Ida-Virumaa piirkonnas.

 Noorte seksuaaltervisealase nõustamise ja sugulisel teel levivate haiguste ennetamise projekti sihtrühm on noormehed ja neiud, kes saavad pöörduda maakonna noorte nõustamiskeskustesse üle Eesti. Projekti eesmärk on eesti noorte hea seksuaaltervis, mis väljendub abortide arvu languses 25%, s.h. teismeliste raseduste arvu languses ning sugulisel teel levivatesse haigustesse esmashaigestumuse languses 10%.

Väikesed muudatused on tulemas Harjumaa noortele. Projekt lõpetab tegevuse AS-i Ida-Tallinna Keskhaigla Naistekliiniku Noortekabinetis. II poolaastal ühinevad AS-i Lääne-Tallinna Keskhaigla koosseisu kuuluvad Õismäe ja Pelgulinna Noorte Nõustamiskeskused. Tegevust jätkatakse aadressil Sõle 23. Sügisel alustab Tallinna kesklinnas tööd loodav OÜ Seksuaaltervise Kliinik.

Osteoporoosi varajase avastamise projekti eesmärk on tagada osteoporoosist tingitud luumurdude vähenemine põletikulisi reumaatilisi haigusi põdevatel patsientidel 25%. Projekti sihtrühm on üle 18-aastased inimesed, kes on tarvitanud kortikosteroide üle 6 kuu. Lisaks luutiheduse uuringule õpetatakse riskirühmale ravivõimlemise võtteid. Osteoporoosi avastamiseks saab uuringuid teha Tallinnas, Tartus ja Pärnus.

Sügisest muutub ka laste B-hepatiidi vaktsineerimine. Tervisekaitseinspektsiooni andmetel tõuseb B-hepatiiti haigestumine alates 11. eluaastast. Et viia laste B-hepatiidi vaktsineerimise iga varasemaks ja saavutada seeläbi riskilaste suurem hõlmatus vaktsineerimisega,  alustab Eesti Haigekassa alates sügisest 2 vanuserühma, 12- ja 13- aastaste laste vaktsineerimisega B-hepatiidi vastu.

Haiguste ennetamine moodustab 1% kogu ravikindlustuse eelarvest. Eesti Haigekassa piirkondlikud osakonnad sõlmivad II poolaasta lepinguid kuni 15. septembrini.