Artikkel "Digiretsepti tarkvara jäi läbi proovimata" on eksitav

Tänase Päevalehes on eksitav artikkel pealkirjaga „Digiretsepti tarkvara jäi läbi proovimata“. Artikli autoriks on Rein Sikk.

Saatsime reedel Rein Sikule alljärgneva vastuse:

Digiretsepti tarkvara arendas ja esmaselt testis Microlink Eesti AS, mille vastav üksus eraldus ja on nüüd AS Helmese osa. Tarkvara testis omapoolselt ka Eesti Haigekassa, kes veendus, et ravimiretsepti õigel koostamisel salvestub retsept korrektsena ning apteek näeb sealt õiget infot. Seejärel läks süsteem testimisele arstidele ja apteekritele ning nende infosüsteemide arendajatele, kes on saanud tarkvara testida alates maist 2009. a. Seega on erinevate osapoolte süsteemide koostoime testimiseks olnud üsnagi pikk pilootimise faas ja rõhusime selle käigus just erinevate arendajate poolt loodud süsteemide koostoimimisele.

Haigekassa ja Sotsiaalministeeriumi jaoks oli oluline pigem see, et digiretsepti süsteemi töökindluses veenduksid lõppkasutajad – arstid ja apteekrid. Süsteemi testimise võimalus on kõikidel osapooltel olnud alates 2009. aasta maikuust.

Seega on eksitav artikli pealkiri, mis väidab, et digiretsepti tarkvara läbi proovimata.  Eksitav on ka lisatud kommentaar „Haigekassa andmeil arendasid ja katsetasid programmi selle väljatöötajad Microlink Eesti AS ja AS Helmes.

Meie saadetud vastusest järeldub, et digiretsepti süsteemi katsetasid rohkem kui pool aastat erinevad osapooled, sh süsteemi arendajad.  Juhime tähelepanu veel sellele, et digiretsepti süsteemi tõrkeid ei põhjustanud vead tarkvaras. Puudujääk oli hoopis majutuskeskkonna administreerimises. Paraku ei küsinud Rein Sikk selle kohta meie täpsustavat kommentaari.

Palume taaskord avaldada oma leheveergudel haigekassa ja sotsiaalministeeriumi täielik kommentaar, sh täies pikkuses nii onlines kui paberlehes, Meile jääb arusaamatuks, miks Rein Sikk keeldub järjepidevalt haigekassalt ja sotsiaalministeeriumilt olukorda selgitavate kommentaaride küsimisest või nende täielikust avaldamisest, rikkudes sellega head ajakirjandustava. Ootame Eesti Päevalehelt vabandust eksitavate ja ühepoolsete digiretsepti puudutavate artiklite ilmumise eest.

Lugupidamisega

Evelin Koppel
Avalike suhete juht
Eesti Haigekassa
+ 372 6 208 439; 534 789 49
evelin.koppel [at] haigekassa.ee