Algab üleriigiline liikumise ja tervisetreeningu kampaania

Pressiteade
30. jaanuar 2006

30. jaanuaril algab Eesti Haigekassa finantseeritav üle-eestiline tele- ja raadiokampaania “Liikumine on inimese parim sõber”. Kampaania eesmärk on teadvustada inimestele tervisetreeningu vajalikkust ja motiveerida seeläbi Eesti inimesi rohkem liikuma.

Eestis on südame- ja veresoonkonnahaigused olnud viimase 15 aasta jooksul peamine haigestumise ja suremuse põhjus. Oleme selles osas juhtpositsioonil nii Euroopas kui kogu maailmas tervikuna ja aastad ei ole kahjuks olukorda parandanud. “Kurb on tõdeda, et sageli haigestuvad südame- ja veresoonkonnahaigustesse just noored ja tööealised inimesed. Üks olulisi põhjuseid siin on istuv eluviis ja vähene kehaline aktiivsus. Sotsioloogilised uuringud näitavad, et regulaarset sportlikku liikumist harrastab Eestis ainult kuni 15% meestest ja kuni 10% naistest. Sellest järeldub selgesti, et väga suur osa elanikkonnast ei saa piisavalt füüsilist koormust,” rääkis haigekassa tervishoiuteenuste peaspetsialist Sirje Vaask.

Laialt on levinud valearusaam, justkui tegeleksid inimesed aasta-aastalt järjest rohkem erinevate spordialadega. Tegelikkuses näitavad uuringud, et viimase viie aasta jooksul on hoopis oluliselt suurenenud spordiharrastustega mittetegelevate inimeste arv. Kui 1998. aastal ei tegelenud üldse spordiga 21%, siis 2003. aastal 33% elanikkonnast. 2004. aastal ei olnud kehaliselt aktiivsed 41% meestest ja 39% naistest.

Haigekassa kaasas kampaania ettevalmistamisse meditsiinieksperdid dr. Margus Viigimaa ja dr. Eve Sooba. Nemad kinnitavad, et liikuda on vaja regulaarselt ja planeerida teadlikult füüsilist aktiivsust oma igapäevastesse tegevustesse. Liikumine on vajalik igas vanuses inimestele töövõime tõstmiseks, hea enesetunde saavutamiseks, haiguste ennetamiseks ja ka haiguste korral nende kulu kergendamiseks. Samas panevad eksperdid südamele, et teatud olukordades tuleb endale sobiva liikumis- või spordiharrastuse valikul konsulteerida eelnevalt ka arstiga. Eelkõige kehtib see nende inimeste puhul, kes põevad südame- ja veresoonkonnahaigusi, osteoporoosi, liigesehaigusi, suhkurtõbe.

Anne Osvet
haigekassa avalike suhete juht
6208439

Lisainformatsioon:
haigekassa tervishoiuteenuste peaspetsialist
Sirje Vaask
6208455