1. septembrist jõustuv ravikindlustuse seaduse muudatus võib lühendada ravijärjekordi

1. septembril jõustub ravikindlustuse seaduse muudatus, mille kohaselt võib tervishoiuteenuse osutaja  patsiendilt nõuda topeltsuuruses visiiditasu juhul, kui patsient ei ilmu kokkulepitud ajal arstivisiidile kohale või tühistab visiidi vähem kui 24 tundi enne teenuse osutamiseks kokkulepitud aega. Seadusemuudatuse eesmärk on lühendada ravijärjekordi.

Niinimetatud „tühjad visiidid” ehk visiidid, kui patsient ei ilmu tervishoiuteenuse osutamisele ega teata sellest eelnevalt ette, on hetkel üks olulisemaid põhjuseid, mis pikendavad ravijärjekordi. „Tühjade visiitide osakaal moodustab haiglajuhtide sõnul isegi kuni 20% kõikidest visiitidest”, ütles haigekassa tervishoiuteenuste osakonna juhataja Helvi Tarien. „See tähendab, et arst piltlikult öeldes raiskab visiidile tulemata jäänud inimeste tõttu ühes kuus tervelt neli tööpäeva. Seega on väga oluline, et patsient mitteilmumise korral tervishoiuasutust kindlasti vähemalt 24 tundi enne kokkulepitud aega teavitaks. Siis jõuab vabaks jäänud aega pakkuda järgmisele patsiendile. Koostöös inimeste endiga saame sel moel ravijärjekordi lühendada”, lisas Tarien.

Seadusemuudatus puudutab vaid neid patsiente, kes mitteilmumisest piisava aja jooksul ette ei teata ja seega on nende tõttu ravijärjekord teistele patsientidele pikem. Topelt visiiditasu saab nõuda ainult neil juhtudel, mil on ette nähtud visiiditasu maksmine. Kui visiiditasu ei ole ette nähtud (näiteks perearsti ambulatoorsel vastuvõtul), siis kindlasti ei tule patsiendil maksta ka kahekordset visiiditasu.

Haigekassa kutsub kõiki inimesi, kes erinevatel põhjustel kokkulepitud ajal arstivisiidile ei soovi või saa minna, üles sellest vähemalt 24 tundi varem  teenuse osutajale teatama! Selline teguviis kiirendab järgmiste abivajajate pääsu arsti vastuvõtule. Olgem hoolivad  üksteise suhtes!

Lugupidamisega,
Evelin Koppel
Eesti Haigekassa
Avalike suhete juht
+ 372 6 208 439; 53 478 949
evelin.koppel [at] haigekassa.ee