Toimeainepõhine retsept

Kompenseerimise põhimõtted

Mis on toimeaine? Ravim koosneb mitmetest ainetest: toime- ja abiainetest. Toimeaine on see, mis avaldab mõju. Ülejäänud ained on need, mis hoiavad ravimit koos, moodustavad sobiva vormi, annavad talle värvi, kuju, maitse jms.

Mis on toimeainepõhine retsept? Ravimi retsepti väljakirjutamisel kasutatakse ravimis sisalduva toimeaine nimetust. Kõigil arstidel on kohustus kirjutada välja toimeainepõhiseid retsepte. Toimeainepõhisele retseptile kirjutab arst ravimi toimeaine nimetuse, mitte ravimi kaubandusliku nime.

See annab Teile apteegis võimaluse valida endale sama toimeainega ravimite hulgast hinnalt sobivaima – sest kui sama toimeainet sisaldavaid ravimeid on Eestis müügil mitmelt ravimitootjalt, peab apteeker Teid informeerima valikust sobivatest sama toimeainet sisaldavatest ravimitest ja nende hindadest.

Sama toimeainega ravimid on võrdselt kvaliteetsed ja ohutud !

Küsige alati oma arstilt ja apteekrilt, kas Teie ravimit on võimalik asendada sama toimeainega, kuid odavama ravimiga!

Arst võib kirjutada retseptile konkreetse ravimi kaubandusliku nime kui patsiendil on selleks meditsiiniline vajadus. Sellisel juhul apteegis valikut ei ole ja tuleb osta ravim, mille nimi retseptil kirjas on. Arst peab Teid teavitama ravimi asendamise võimalustest ja tingimustest. „Mitte asendada" märkimise korral tuleb patsienti informeerida asendamise keelamisest ja selle põhjustest.

Siin on õpetust kuidas oma retsepte vaadata ning  jälgida kui palju säästad ravimitelt.

Vaata informatsiooni kõikide oma retseptide soodustuse kohta riigiportaalis eesti.ee.

NB! Lahtris „Makstud summast välditav osa“ näete enda poolt makstud summast osa, mis tuleb maksta ainult juhul, kui ostetud ravimi jaehind ületab piirhinda. 

Ratsionaalse ravimikasutuse korral, s.o. eelistades soodsaimat sama toimega ravimit, on patsientidel võimalik vähendada ravimite eest tasutavat summat ja säästa.

Ravimi väljakirjutamine ja apteegist väljastamine peab käima määruse järgi järgmiselt:

  1. Arst kirjutab retseptile vajaliku toimeaine, mitte konkreetse ravimi kaubanime (nn toimeainepõhine retsept).
  2. Ravimi kaubanime võib arst retseptile kirjutada erandina väga konkreetse meditsiinilise põhjenduse olemasolul. Arst on kohustatud patsiendile selgitama, miks ta peab vajalikuks konkreetse tootja ravimi kasutamist.
  3. Kui arst on kirjutanud retseptile kindla kaubanime, siis ei tohi apteeker seda teise samaväärse ravimpreparaadiga asendada.
  4. Juhul kui retseptile on kirjutatud toimeaine, peab apteeker pakkuma patsiendile esmalt soodsaimat ravimpreparaati.

untitled.pngPilt on eemaldatud.