Digiretsept

Mis on digiretsept?

Digiretsept on üks neljast patsiendile suunatud üleriigilisest e-tervise projektist (digitaalne terviselugu, digiregistratuur, digipilt ja digiretsept). Hetkel on realiseeritud teenustest digiretsept ja digitaalne meditsiiniseadme kaart.

Digiretsept on elektrooniline ravimiretsept või digitaalne meditsiiniseadmeretsept, mille arst patsiendile arvutis välja kirjutab. Digiretsepti ei trükita paberil välja, vaid saadetakse arsti arvutist interneti teel otse retseptikeskusesse. Retseptikeskus on retseptide (ravimid, imikutoidud, meditsiiniseadmed ) väljakirjutamiseks ning töötlemiseks asutatud elektrooniline andmekogu. Apteeki minnes peab ravimi väljaostjal olema kaasas enda isikut tõendav dokument, kus on peal pilt ning isikukood, näiteks ID-kaart, juhiluba või pass. Juhul kui ravimit ostetakse teisele inimesele, peab teadma ka tema isikukoodi. Apteeker leiab retseptikeskusest patsiendi isikukoodi abil hõlpsasti üles kogu talle vajaliku info.

Kõiki oma digiretsepte näeb riigiportaalis eesti.ee. Oma lapse digiretsepte näeb lapse ID kaardiga sisse logides.  

Erandolukordadeks, näiteks koduvisiitidel või elektrikatkestuste ajal, jääb arstile endiselt võimalus kirjutada välja paberretsept.

Digiretsepti alusel  saab ravimeid välja osta kõikidest Eesti apteekidest.

Digiretsepti infoleht patsiendile (koostatud 2010)

Video "Kuidas osta digiretseptiga ravimeid?"

Digiretsepti liigid

Digiretsepti koostamisel on patsiendil võimalik piirata ravimi väljaostu õiguseid. Vaikimisi on küll kõik retseptid avalikud, kuid seda staatust saab muuta arst retsepti koostamisel.

  • Privaatne retsept – ainult patsient ise saab retsepti apteegist välja osta.
  • Volitatud retsept – retsepti saavad apteegist välja osta patsient ise ja isikud, keda ta on selleks Patsiendiportaalis volitanud (lisainfo www.digilugu.ee).
  • Avalik retsept – kõik isikud, kes teavad patsiendi isikukoodi, saavad retsepti apteegist välja osta. Ostjal tuleb esitada ka enda isikut tõendav dokument ning tema isikukood salvestatakse retseptikeskusesse.

Digiretsepti väljaostmine

Ravimi väljaostja peab apteekrile esitama enda isikut tõendava dokumendi, millel on foto ja isikukood. Juhul kui ravimit ostetakse teisele inimesele, peab teadma ka tema isikukoodi. Isikukoodi alusel leiab apteeker retseptikeskusest üles õige retsepti. Väljaostja isikukood salvestatakse samuti retseptile. Juhul kui retsepte on ootel mitu, tuleb teada ka ravimi nime või toimeainet.