Sõltuvushäired

Abivõimalused alkoholi liigtarvitajatele

Ülemäärane alkoholi tarvitamine toob kaasa probleeme nii alkoholitarbijale endale kui ka tema perele ja lähedastele  ning kogu ühiskonnale.
Alkoholiga liialdamine on tihti nii vägivalla kui õnnetusjuhtumite algpõhjuseks, mille tulemusel kaotavad inimesed tervise või surevad enneaegselt.
Kuigi paljudel juhtudel saab inimene oma liigtarvitamise vähendamisega ise hakkama, peab spetsialist teatud olukordades teda motiveerima probleemiga tegelema ning aitama tal selleks erinevaid abivõimalusi leida.

Perearst ja pereõde

Selleks, et Sinu perearst ja –õde saaks aidata Sul hinnata, kui suurt riski kujutab endast alkohol Sinu tervisele, teha vastavaid teste ja analüüse ning anda nõu, kuidas oma alkoholitarvitamist vähendada, peaks nad olema eelnevalt läbinud vastava koolituse.

Alates 2016. aastast on Tervise Arengu Instituudi korraldatud alkoholi liigtarvitamise varase avastamise ja nõustamise koolitusel osalenud üle Eesti ligi 200 perearsti ja 500 pereõde.  
Vaata kas Sinu perearstikeskus/tervisekeskus saab juba nõustamisteenust pakkuda SIIT.

Kui sa oma perearstikeskust nimekirjas veel ei näe, võib see sinna peagi lisanduda, sest koolitused jätkuvad ning nõustavaid arste ja õdesid tuleb järjest juurde. Küsi julgelt oma perearstilt, kas tema või keegi tema personalist on juba koolitustel osalemas.

Nõustamisteenus perearsti või pereõe juures on tasuta nii ravikindlustusega kui ka ravikindlustamata inimestele.


Alkoholitarvitamise häire ravikeskused

Kui inimese alkoholitarvitamise harjumused mõjutavad negatiivselt tema elukvaliteeti, sealhulgas tervist, lähi- ja töösuhteid, võib tegemist olla alkoholitarvitamise häirega.

Tuleb arvestada, et tegemist on olukorraga, mida inimene ise ei suuda enam juhtida. Alkoholisõltuvuse korral võib vajalik olla meditsiiniline abi nii loobumisega kaasnevate võõrutusnähtudega toimetulekuks kui ka edaspidi kainena püsimiseks.

Alkoholitarvitamise häire ravi teenus on üle Eesti kättesaadav 11 keskuses

  • Teenust osutatakse visiiditasuta​
  • Teenus ei eelda saatekirja​
  • Teenusele saamine toimub eelregistreerimisega​ (vaata allolevat tabelit)
  • Teenus on nii kindlustatud kui ka kindlustamata isikutele


Raviteenuse pakkujate kontaktid


Teenuseosutaja


Address

Teenusele registreerumine

Telefon
AJK KliinikVaksali 17A, Tartuinfo [at] ajk-kliinik.ee57 49 39 60
E, T, K, N: 09.00-16.00
R: 09.00-14.00
Kuressaare HaiglaAia 25, Kuressaare kainem.tervem [at] saarehaigla.ee452 0115
E, T, K, N, R: 09.00-17.00
Lõuna-Eesti Haigla psühhiaatriaosakondMeegomäe küla, Võru maakondregistratuur [at] leh.ee786 8569
E, T, K, N, R: 08.00-17.00
Marienthali Psühhiaatria ja
Psühholoogia Keskus 
Kotka 12, TallinnVastuvõtule registreerimiseks helistada 6620680
Vastuvõtuaja muutmiseks või tühistamiseks
saata e-kiri info [at] mppk.ee
662 06 80
E-N: 09.00-18.00
R: 09.00-17.00

Narva Haigla ambulatoorse vastuvõtu
kabinet

Vestervalli 15,
polikliinik III korrus
jelena.kangas [at] narvahaigla.ee357 1881
E, T, K, R: 08.00 – 16.00
N: 10.00-18.00
Põhja-Eesti Regionaalhaigla psühhiaatriakliinik
Ambulatoorse vastuvõtu kabinet
Paldiski mnt 52, Tallinn
Nelgi tee 1, Viimsi alevik, Harjumaa
1. Läbi digiregistratuuri (LINK)
2. Helista telefonil 617 2619
617 2619
E, T, K, N, R: 08.30-17.00
Pärnu Haigla psühhiaatriakliinikRistiku 1
(F/G korpus, II korrus)
Pärnu
merili.room [at] ph.ee449 4857
E, T, K, N, R: 08.00-16.00
Raplamaa haiglaAlu tee 1, Raplakte [at] raplahaigla.ee489 0748
E, T, K, N, R: 09.00-15.00
Tartu Ülikooli Kliinikumi psühhiaatriakliinik
Sõltuvushäirete keskus
Raja 31, Tartu
Riia 167, Tartu
Vastuvõtule saab registreerida SIIN731 9100
E, T, K, N, R: 07.30-18.00
Valga HaiglaPeetri tn 2, Valgainfo [at] valgahaigla.ee766 5206
E, T, K, N, R: 08.30-16.00
Viljandi Haigla psühhiaatriakliinikPärna tee 3, Jämejala küla, Viljandimaaalko [at] vmh.ee5866 5160
E, T, K, N, R: 08.00-16.00

Tubaka- või nikotiinitoodetest loobumine

Loobu tubakast – tule tasuta nõustamisele

Tubaka- või nikotiinitoodetest loobumine läheb sujuvamalt, kui tarvitaja saab nõu ja toetust professionaalselt nõustajalt.

Sageli vajatakse tuge, et tubaka- või nikotiinisõltuvusest vabaneda, kuid paljud ei tea, et neil on võimalik pöörduda tasuta nõustamisele.

Tubakast või nikotiinist loobuda soovija võib märgata, et ainult tahtejõust jääb teinekord väheks, et saada tubakavabaks. Nikotiin on tugev sõltuvusaine ja tervisele kahjulik närvimürk.

Kust saab abi tubakast loobumiseks?

Praeguseks on tubakast ja nikotiinitoodetest loobumiseks inimesel võimalik nõustamist saada 16 haiglas üle Eesti. Abi saamiseks tuleb pöörduda nõustamiskabinetti, kus tervishoiutöötaja pakub tuge ja juhiseid nikotiinist loobumiseks.

Tubakast loobumise nõustamine on inimesele tasuta, sealhulgas ka ravikindlustuseta inimesele. Teenusele saamiseks ei pea olema saatekirja, küll aga on vajalik eelregistreerimine. Kui inimene soovib endale digiregistratuuri kaudu nõustamise aega broneerida, tuleb saatekirjata erialade alt valida teenuseks kopsuarsti vastuvõtt (tubakast loobumine).

Millist abi saab nõustamisel?

Tasuta nõustamiskabinetti pöördudes on tubaka ja nikotiinitoodete maha jätmise võimalus kordades suurem. Nõustamisel saavad abi kõik tubaka-, e-sigareti ja kuumutatava sigareti tarvitajad või muul viisil nikotiini tarvitajad.

Nõustamise hulka kuuluvad nõuanded, individuaalse loobumis- ja raviplaani koostamine, juhised taasalustamise vältimiseks ja vajadusel kaasaaitav ravim sõltuvuse ületamiseks. Nõustamisel tehakse kindlaks tarvitaja sõltuvustase, kinnistatakse tubakast loobumise motivatsioon. Samuti arutatakse loobumisvõimaluse üle, pannakse paika raviplaan ning lepitakse kokku regulaarsed kohtumised, et patsienti järjepidevalt toetada.

Nõustamise protsess koosneb 5–6 seansist. Esmakordne nõustamine toimub kontaktvastuvõtuna ja kestab vähemalt 50 minutit. Tubakast loobumise nõustamisel ei piisa vaid ühest nõustamisest ja vajalik on teha korduvnõustamisi, et toetada inimest kogu protsessi jooksul.  Järgnevad seansid on lühemad ja võivad toimuda ka telefoni, e-maili või video vahendusel. Koostöö loobuja ja nõustaja vahel kestab 12 kuud, seejuures toimub aktiivne võõrutamine paar kuud.

Nõustaja ei võta suitsetamist või nikotiinitarvitamist ära, vaid täpsustab loobuda soovija eripära, arvestab seniste takistustega ja koos leitakse sobivad lahendused väljakutsete ületamiseks.  

Nikotiinist lühiajaline loobumine koos nõustamise ja ravimitega võib osutuda lihtsaks, aga oluline on saavutada pikaajaline tulemus.  Võib juhtuda, et pikaajalise tulemuse eesmärgil tuleb teostada mitu katset. Iga loobumiskatse on alati positiivne tulemus – olgu see tulemus kasvõi ainult paari päevane edu. Järgmisele loobumiskatsele tulles saab arsti sõnul kaalutleda riskide täpsemat ära hoidmist. Oluline on, et loobuja jääb endale kindlaks esimese kuu jooksul, mis tõstab tõenäosust, et hiljem ei hakataks taas tarvitama.

Lisainfo: