Krooniliste haiguste ennetamine

Vanuse lisandudes kasvab tõenäosus krooniliste haiguste tekkeks, mis nõuab regulaarset jälgimist tervishoiuspetsialisti poolt. Kroonilistesse haigustesse (nt südame-veresoonkonnahaigused, suhkurtõbi, hingamisteede haigused, liigesehaigused, neeruhaigused) haigestub üha enam inimesi nii maailmas kui ka Eestis.

Perearst ja pereõde on inimesele kõikide terviseprobleemide puhul esmaseks kontaktiks meditsiinisüsteemiga. Samuti tegelevad nemad haiguste varajase avastamise, ravi ja tüsistuste vältimisega. Vajadusel suunab perearst inimese haiguse diagnoosimise ja ravi määramiseks eriarsti konsultatsioonile või kasutab e-konsultatsiooni teenust. Sellest tulenevalt on ka krooniliste haiguste jälgimine üks perearsti töö kvaliteedikriteeriume, mida Tervisekassa perearstide töös jälgib. Selle eesmärk on kroonilise haiguse varajane avastamine ja tõhusa ravi rakendamine, et vähendada haiguste tüsistusi ja suremust.

Pereõde ootab kroonilise haigusega inimesi enda vastuvõtule vähemalt kord aastas, siis saab ta kontrollida olulisi tervisenäitajaid, arutada patsiendiga tema toimetulekut haigusega ja igapäevase eluga ning haiguse kulgu mõjutavat käitumist.

Mõningate krooniliste haiguste korral on võimalik inimese elukvaliteeti parandada ning haiguse süvenemisest tingitud tüsistuste teket edasi lükata ka väikeste igapäevases elus tehtavate muudatustega (nt tervislik toitumine, kehalise aktiivsuse suurendamine, päevaplaani korrigeerimine). Kui inimesel on tekkinud uusi tervisekaebusi, analüüside tulemused ei ole päris korras või on vaja teha muudatusi ravis, suunab pereõde kroonilise haigusega patsiendi edasi perearsti vastuvõtule. Kui kroonilist haigust põdev inimene ei ole regulaarselt perearstikeskuses kontrollis käinud, võib perearst või pereõde ise kontakti võtta. Sel juhul tuleks alati vastuvõtule pöörduda, nii on võimalik kroonilist haigust edukamalt kontrolli all hoida.

E-konsultatsiooni teenus võimaldab perearstil eriarstiga patsiendi terviseküsimuses konsulteerida. Praeguseks toimib e-konsultatsiooni teenus juba paljudel erialal: allergoloogiaimmunoloogia, reumatoloogia, neuroloogia, nefroloogia, endokrinoloogia, gastroenteroloogia, günekoloogia, pulmonoloogia, hematoloogia, kardioloogia, onkoloogia, ortopeedia, kõrvanina-kurguhaigused, pediaatria, uroloogia, psühhiaatria, sisehaigused. Tervisekassal on plaanis laiendada e-konsultatsiooni teenust ka edaspidi.

Tuge pakuvad patsientide ühingud

Inimesel on õigus saada infot oma tervisliku seisundi kohta. Adekvaatne info ning toetav suhtumine aitavad inimesel ennast ette valmistada terviseprobleemidega toimetulekuks. Teadmatus aga võib olla aluseks ükskõiksusele ja masendusele. Eestis tegutsevad praegu mitmesuguste krooniliste haigustega inimeste liidud ja ühingud (vähihaigete ja nende omaste, diabeetikute, sclerosis multiplexi haigete ühendus jt). Ühinemine sarnaste probleemidega inimestega pakub samaaegselt nii moraalset tuge kui ka aitab toime tulla igapäevases elus tekkivate praktiliste küsimustega.

Did you find what you were looking for?

Did you find what you were looking for?

If you have any questions, please write to our client service info@haigekassa.ee. Thank you!