Vaimne tervis luubi all

Vaimne tervis

Stress, ärevus ja depressioon. Need kõik on tuttavad sõnad või isegi tuttavad kogemused. 2020. aasta jääb meelde kui üks teistmoodi aasta, mis mõnele tõi kaasa edu, kuid teistele jällegi raskusi. Nendest raskustest kõneleb kurb statistika ja suurenenud vajadus vaimse tervise spetsialistide järele.

Hea on aga see, et vaimne tervis on praegu ühiskonnas kõneks rohkem kui kunagi varem. Lõpuks julgetakse rääkida, osatakse märgata, ja mis tähtsaim ‒ teatakse, kuhu pöörduda.

2020. aastat võib mitteametlikult pidada vaimse tervise aastaks. Oli palju proovikive ja ideid, millest kõiki ei jõudnud ellu viia. Kuid tooksin välja kaks olulist õnnestumist, mis aitasid vaimse tervise edendamisele kõvasti kaasa.

Nähtamatust nähtavaks

Üks neist oli tervisedenduse konverents, mis keskendus vaimsele tervisele, täpsemalt sellele, kuidas teema nähtamatust nähtavaks muuta. Ettekannetes ja aruteludes toodi välja mitmesugused probleemid ning parimad praktikad nende lahendamiseks. Usun, et sel materjalil on asendamatu väärtus pikaks ajaks ja konverents  aitas teemat laiemalt lahti mõtestada. Kõik konverentsi materjalid on nii videote kui ka fotodena kättesaadavad terviseinfo.ee veebilehel.

Teise õnnestumisena toon välja saatesarja „Selge pilt“, kus kaheksa põneva saate jooksul uuriti, mis toimub inimese peas. Fookusesse võeti kõige sagedamini esinevad vaimse tervise mured ja kummutati levinumaid müüte psüühikahäirete kohta. Saates rääkisid oma muredest Eesti inimesed ja iga kord astus üles ka mõni avaliku elu tegelane. Kõige olulisem oli selle saate tegemise juures näidata inimestele, et nad ei ole oma muredega üksinda, ka teistel on probleeme. Ehk andis saade kellelegi lisamotivatsiooni oma probleemidega tegelemisel? Tegelikult oli probleemide lahendamisega võimalik kohe pärast saadet algust teha, sest tänu koostööle www.peaasi.ee nõustajatega sai iga saate lõpus veebivestluse teel vaimse tervise spetsialistiga nõu pidada. Võimalust kasutati aktiivselt ja seetõttu ongi tänavu plaanis luua lahendus, mis võimaldab veebivestluses spetsialistilt nõu küsida.

Kolm lihtsat nippi

Tervis on hindamatu vara, aga sageli saame sellest aru alles siis, kui tervis käest hakkab minema. Kuna 2020. aasta sündmused mõjutavad meid ka edaspidi, siis on hea, kui mõne aja tagant ilmuvad vaimse tervise hoidmise nipid silme ette. Vaimse tervise hoidmiseks piisab tegelikult vähesest, kuid tuleb olla järjepidev.

  1. Vaata enda sisse. Jälgi, mis sind enim mõjutab ja millises suunas (inimesed sinu ümber, toitumine, alkohol, tubakatooted). Kui tunned, et miski mõjutab sind negatiivselt või tekitab halbu emotsioone, siis püüa sellest loobuda.
  2. Maanda pingeid. Liikumine on üks parimaid stressi vähendamise viise. Liigu värskes õhus või tee regulaarselt trenni. Maga piisavalt, uni aitab pingete ja muredega toime tulla. Ole oma tegevustes loov. Proovi uusi asju, mis igapäevaellu vaheldust tooksid.
  3. Kui sul on mure, siis räägi sellest. Sa ei pea kohe pöörduma spetsialisti poole, räägi mõne oma lähedase inimesega, keda usaldad, sest vahel on juba sellest suur abi.

Märka enda ja oma lähedaste tundeid ning ära karda nõu pidada. Need on kaks olulist soovitust, mida alati meeles pidada ja praktiseerida. Kui on vaimse tervisega seotud küsimus või mure, siis kirjuta www.peaasi.ee nõustajatele või räägi murest oma perearstile. Ära unusta, sa ei ole üksi! Lisaks leiad peaasjad.ee lehelt viited kõikidele saate „Selge pilt“ osadele. 

 

Taisi Kõiv, tervisekassa avalike suhete ja tervise edenduse peaspetsialist