Terviseküsimustega alusta oma perearstist ja pereõest

Perearstikeskus on esimene koht, kuhu oma terviseprobleemiga tuleb pöörduda. Ka krooniliste haiguste ennetamine ja jälgimise roll on perearstil ja pereõel, kelle mitmekülgne tegevus hõlmab erinevaid töövaldkondi: haiguste ennetamine, tervise edendamine, haigete ravimine ja nõustamine.
Perearst teeb esmase arstliku otsuse iga tervisega seotud probleemi kohta, samuti annab vahetult ise abi ning suunab patsiendi vajadusel eriarsti konsultatsioonile või haiglasse.
Pereõde osutab iseseisvalt ja koos perearstiga õendusabi, mis seisneb krooniliste haigustega patsientide seisundi jälgimises, nõustamises toitumise, töö ja elukorralduse ning käsimüügis olevate ravimite tarvitamise osas. Ägeda haigestumise korral annab pereõde patsiendile esmast nõu, vajadusel suunab perearsti vastuvõtule, teeb analüüse ja raviprotseduure.

Patsiendi ja perearsti vahel peaks olema usalduslik suhe, see tähendab ka seda, et patsient ise räägib oma tervise osas ausalt perearstile ja ei jäta igaks juhuks midagi rääkimata. Ainult siis saab perearstil tekkida tervisemurest terviklik ülevaade ja ta oskab paremini ka edasisi soovitusi anda või analüüse teha.

Äsja loodud e-konsultatsiooni teenus võimaldab perearstil eriarstiga patsiendi terviseküsimuses konsulteerida. Kui 2013. aastal oli teenus vaid uroloogia ja endokrinoloogia erialal, siis 2014 aastast on see laienenud ka reumatoloogia, pulmonoloogia ja otorinolarüngoloogia erialadele.

Tuge pakuvad patsientide ühingud

Inimesel on õigus saada oma infot oma tervisliku seisundi kohta. Adekvaatne info ning toetav suhtumine aitavad inimesel ennast valmistada ette terviseprobleemidega toime tulekuks. Teadmatus aga võib olla aluseks ükskõiksusele ja masendusele.
Eestis tegutsevad praegu mitmesuguste krooniliste haigustega inimeste liidud ja ühingud. (Vähihaigete ja nende omaste, diabeetikute, Sclerosis multiplexi haigete ühendus jt.). Ühinemine sarnaste probleemidega inimestega pakub samaaegselt nii moraalset tuge kui aitab toime tulla igapäevases elus tekkivate praktiliste küsimustega.