Mis on digiretsept?

Digiretsept on üks neljast patsiendile suunatud üleriigilisest e-tervise projektist (digitaalne terviselugu, digiregistratuur, digipilt ja digiretsept). Hetkel on realiseeritud teenustest digiretsept ja digitaalne meditsiiniseadme kaart.

Digiretsept on elektrooniline ravimiretsept või digitaalne meditsiiniseadmeretsept, mille arst patsiendile arvutis välja kirjutab. Digiretsepti ei trükita paberil välja, vaid saadetakse arsti arvutist interneti teel otse retseptikeskusesse. Retseptikeskus on retseptide (ravimid, imikutoidud, meditsiiniseadmed ) väljakirjutamiseks ning töötlemiseks asutatud elektrooniline andmekogu. Apteeki minnes peab ravimi väljaostjal olema kaasas enda isikut tõendav dokument, kus on peal pilt ning isikukood, näiteks ID-kaart, juhiluba või pass. Juhul kui ravimit ostetakse teisele inimesele, peab teadma ka tema isikukoodi. Apteeker leiab retseptikeskusest patsiendi isikukoodi abil hõlpsasti üles kogu talle vajaliku info.

Kõiki oma digiretsepte näeb riigiportaalis eesti.ee. Oma lapse digiretsepte näeb lapse ID kaardiga sisse logides.  

Erandolukordadeks, näiteks koduvisiitidel või elektrikatkestuste ajal, jääb arstile endiselt võimalus kirjutada välja paberretsept.

Digiretsepti alusel  saab ravimeid välja osta kõikidest Eesti apteekidest.

Digiretsepti infoleht patsiendile (koostatud 2010)

Video "Kuidas osta digiretseptiga ravimeid?"

Digiretsepti liigid
 

Digiretsepti koostamisel on patsiendil võimalik piirata ravimi väljaostu õiguseid. Vaikimisi on küll kõik retseptid avalikud, kuid seda staatust saab muuta arst retsepti koostamisel.

  • Privaatne retsept – ainult patsient ise saab retsepti apteegist välja osta.
  • Volitatud retsept – retsepti saavad apteegist välja osta patsient ise ja isikud, keda ta on selleks Patsiendiportaalis volitanud (lisainfo www.digilugu.ee).
  • Avalik retsept – kõik isikud, kes teavad patsiendi isikukoodi, saavad retsepti apteegist välja osta. Ostjal tuleb esitada ka enda isikut tõendav dokument ning tema isikukood salvestatakse retseptikeskusesse.
Digiretsepti väljaostmine
 

Ravimi väljaostja peab apteekrile esitama enda isikut tõendava dokumendi, millel on foto ja isikukood. Juhul kui ravimit ostetakse teisele inimesele, peab teadma ka tema isikukoodi. Isikukoodi alusel leiab apteeker retseptikeskusest üles õige retsepti. Väljaostja isikukood salvestatakse samuti retseptile. Juhul kui retsepte on ootel mitu, tuleb teada ka ravimi nime või toimeainet.

Korduma kippuvad küsimused

K: 

1. Kui kaua kehtib digiretsept?

V: 

Digiretsept kehtib sama kaua nagu paberretsept ehk tavaline ühekordne retsept kuni 60 päeva, kolmekordne retsept kokku kuni 180 päeva ja narkootilise ravimi retsept maksimaalselt 14 päeva. Arstil on õigus retsepti pikkust piirata.

K: 

2. Kui kaua on paberretseptid veel käigus?

V: 

Paberretseptid ei kao käibelt, need on digiretseptiga samal ajal kasutusel.

K: 

3. Kui kiiresti pärast arsti juures käimist võin ma apteegist retsepti ostma minna?

V: 

Ravimit saab osta kohe, kui arst on digiretsepti koostanud ja kinnitanud.

K: 

4. Kuidas saab osta endale digiretseptiga ravimit?

V: 

Ravimit saab osta apteegist kohe pärast seda, kui arst on digiretsepti koostanud ja kinnitanud.
Ravimi väljaostjal peab kaasas olema isikut tõendav dokument (ID-kaart, juhiluba või pass). Apteeker leiab retseptikeskusest õige retsepti üles patsiendi isikukoodi abil.

K: 

5. Kas ja kuidas saab teisele inimesele väljastatud digiretseptiga apteegist ravimeid osta?

V: 

Kui retsept on avalik või volitatud, siis peab teine inimene ütlema patsiendi isikukoodi ja esitama enda isikut tõendava dokumendi. Mitme retsepti korral on hea, kui teatakse ka ravimi nime, väljakirjutamise kuupäeva, arsti nime või eriala.

K: 

6. Kas digiretseptina kirjutatud ravimi kogust saab välja osta osadena?

V: 

Digiretsepti alusel saab ravimit osta ainult üks kord. Vajadusel on võimalik osta väiksem kogus, kui retseptile on kirjutatud.
Välja ostmata ravimikogust ei saa hiljem sama retsepti alusel enam osta. Arst peab selleks kirjutama uue retsepti.

K: 

7. Kuidas on võimalik näha oma digiretsepte?

V: 

Kõiki oma digiretsepte näeb riigiportaalis eesti.ee. 
Sealt on võimalik näha ka seda, kas ravim on välja ostmata või juba välja ostetud. Kui riigiportaali kasutamise võimalus puudub või pole ID-kaarti, saab retseptide kohta infot ka oma perearstilt, kes näeb kõiki patsiendile välja kirjutatud digiretsepte.

K: 

8. Kas ja kus on võimalik näha lapsevanemal oma lapse digiretsepte?

V: 

Infot enda ja oma laste digiretseptide kohta saab näha riigiportaalis www.eesti.ee.  Lapsevanem saab lapse digiretsepte vaadata logides riigiportaali sisse lapse ID-kaardiga.

K: 

9. Kes näevad isikule välja kirjutatud retsepte?

V: 

Arstid ja apteekrid näevad väljakirjutatud retsepte, kusjuures igast vaatamisest jääb jälg. Inimene saab riigiportaalis www.eesti.ee tutvuda, kes ja millal ta andmeid on vaadanud.

K: 

10. Kas digiretsepti on võimalik tühistada?

V: 

Arst saab vajaduse selgitamisel tühistada ainult tema enda väljakirjutatud retsepti.

K: 

11. Kui süsteemi rikke tõttu ei saa patsient osta ning apteeker müüa digiretsepti alusel vajalikku ravimit, siis kuidas olukord lahendada?

V: 

Apteeker saab probleemide korral väljastada ravimeid spetsiaalselt loodud operaatoriteenuse abil.

K: 

12. Mida teha, kui tundub, et apteeker on müünud ravimi vale soodusmääraga?

V: 

Kõigepealt tasub küsida selgitust apteegist. Vajadusel võib täiendava info saamiseks esitada allkirjastatud avalduse koos ravimi ostutšekiga haigekassale. Kui apteeker on patsiendi kahjuks eksinud, hüvitab haigekassa tekkinud kahju seadusest tulenevas määras.

K: 

13. Kas arst saab digiretsepti asemel ka paberretsepti väljastada?

V: 

Paberretsepti saab välja kirjutada erandolukordades, näiteks koduvisiitidel või elektrikatkestuste ajal. Ka juhul, kui digiretsepti ei ole otstarbekas koostada, saab arst väljastada paberretsepti.

K: 

14. Kas digiretseptiga saab ravimeid osta ka mujal Euroopas?

V: 

Välismaal digiretseptiga ravimeid osta ei saa. Arst väljastab patsiendile, kes plaanib välisreisile minekut ning soovib osta retseptiravimeid välismaal viibimise ajal, paberretsepti.

Esita küsimus